Drawieński Park Narodowy.

 
Drawieński Park Narodowy. Został utworzony 1 maja 1990 roku. Położony na Pojezierzu Myśliborsko-Wałeckim jest częścią kompleksu leśnego Puszczy Drawskiej. Obejmuje swoim zasięgiem miejsce wypływu Drawy z jez. Dubie (Adamowo) od północy i ciągnie się do Starego Osieczna na południu. Łączna powierzchnia Parku wynosi 11019 ha, z czego lasy zajmują 9119 ha (83%). Na terenie Parku ochronie podlega całość przyrody, w tym cała dziko żyjąca flora i fauna.
Drawno. Siedziba Dyrekcji Drawieńskiego Parku Narodowego. Historia miasta sięga X wieku; powstała wtedy niewielka osada Pomorzan. Pięknie położone, wsród lasów i jezior, stało się później łupem najeźdźców. W XIII w. przeszło w ręce Marchii Brandenburskiej. Z chwilą oddania miasta w ręce rodu Wedlów, powstał murowany zamek, stanowiący ważny punkt wród zamków nad Drawą. Przez miasto kilkakrotnie przechodziła pożoga wojenna. Ludność trudniła się rybołóstwem, rolnictwem, spławem drewna. W XIX w.następuje rozbudowa, powstaje kolej, szkoły, największa w Niemczech wytwórnia sieci. Dzis Drawno liczy 2,5 tys. mieszkańców, przebiegają tu szlaki turystyczne prowadzące do Parku.
 

Rzeka Drawa.

 
Rzeka Drawa
Rzeka Drawa. Drawa ma 185,9 km długości, powierzchnia dorzecza wynosi 3296,1 km2. Wypływa z Jeziora Krzywego na wysokości 150 m n.p.m., położonego 7 km na południowy wschód od Połczyna-Zdroju. Uchodzi do Noteci poniżej Krzyża na wysokości 28m n.p.m.

Fotografie i kilka zdań o jeziorze Drawsko, Drawieńskim Parku Narodowym. oraz opis spływu Drawą.
 

Jezioro Drawsko.

 

Darwsko to jezioro w obrębie Pojezierza Drawskiego. Powierzchnia wynosi 1956 ha, długość ok. 12,6 km, a szerokość 1,5 km. Jest to najgłębsze, po Hańczy, jezioro w Polsce - maksymalna głębokość 79,7 m. Jezioro znajduje się na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Do wschodniego krańca wpływa rzeka Drawa, łącząca Drawsko z Jeziorem Rzepkowskim. Na południe i zachód od Drawska znajduje się grupa niewielkich jezior.